Оксана Чепелик
«Колайдер»
Проект «Колайдер», Україна (Зона конфлікту / Країна референції: Боснія і Герцеговина / Росія/ Україна/ США), предствлений у 2 вимірах: як 360° повно-купольна проекція і як 7-канальна панорамна відеоінсталяція 28 хв., розпочався 2011 року і ровивається до тепер. Він працює з наукою, історією та миротворчою практикою і стосується розуміння нашого часо-простору, досліджуючи співвідношення між минулим часом, теперешнім і майбутніми трансформаціями суспільства. Взаємодія між мікро- і макросистемами, між фізичними і соціальними світами досліджує різноманітність сучасних та історичних явищ. Проект зосереджується на урбаністичних середовищах для того, щоб відкрити їх структуру з функціонуванням суспільного простору за умов парадигматичних змін глобалізованого світу. Він об’єднує науку, історію з економічними, суспільно-політичними проблемами для того, щоб наблизитися до розуміння зв’язку між простором, часом, історичними перспективами і взаємодією між людьми.
«Колайдер» - панорамна презентація всесвітніх найдраматичніших політичних подій: Сараєво, місце вбивства ерцгерцога Фердинанда 2014 року, що стало приводом до початку І світової війни і подальшої найглобальнішої зміни мапи світу, і Національна Бібліотека Боснії і Герцеговини, яку першу обстріляли і спаслили під час Боснійської війни 1992-1995 (http://youtu.be/X-_nCWoIbSU - "COLLIDER: Sarajevo case study of 2014/1914_1992"); Даллас, Техас, США, місце вбивства президента Джона Ф. Кеннеді 1963 року; Лос-Анджельський Бунт, в результаті цинічного вбивства поліцейськими чорношкірого 1992 року, важлива віха в становленні антирасистської свідомості; Російський Білий Дім, Москва, місце невдалого Серпневого путчу противників Михайла Горбачова 1991 року, що призвів до розпаду Радянського Союзу; Площа Незалежності, Київ, Україна, місце подій Помаранчевої революції 2004-2005 рр. та Євромайдану 2013-2014 рр. (http://youtu.be/266UHXmnmuk - 5 min. digest version). Ці місця є фокусними пунктами багатьох потоків – культурних, політичних, потоків капіталу – і їх гострі моменти вступили в глобальний вернакуляр. Залучаючи Українські події у цю спільну мову, проект свідомо формує глобальне розуміння української сучасної історії і в той же час, перосмислюючи українське розуміння локальних та всесвітньо-історичних переломів. Співпраця з Міжнародним Центром миру в Сараєво починаючи з 2010 спонукала і надалі розвивати мистецтво, яке стає свідоцтвом сьогоднішньої соціальної дійсності і його травм, як свідчення, або запис якогось тілесного відчуття сучасності, залишений для майбутнього. Проект являє собою арт колайдер, в якому часо-простір відображається як відеопроекція, що складається із 24-60 відеофрагментів, що обертається з прискоренням, активуючи механізм аудіовізуальних стрибків, де певні фрагменти поступово заміщаються архівним відео.
Проект “Колайдер", працюючи з подіями, які сформували наш сьогоднішній світ, піднімає питання: чи люди є елементарними частками в системі прискорювачів глобальних сил, або ж енергія взаємодії здатна породити нові значення, нові форми мислення і нові шляхи існування в світі, наполягаючи на тому, що 'інший світ можливий'?